50-lecie utworzenia jednostek inżynieryjno-budowlanych

Historia

Po odzyskaniu niepodległości, w Krotoszynie stacjonował od 1920r. do wybuchu II wojny światowej 56 pułk piechoty wielkopolskiej. Po zakończeniu II wojny światowej do 1950 roku 6 pułk artylerii lekkiej a w latach 1950 do 1955 12 pułk moździerzy. Przez następne 7 lat do 1962 roku koszary były zasiedlone przez ludność cywilną miasta a administracyjnie podlegały pod oddział gospodarczy jednostki wojskowej w Pleszewie. Jednostka inżynieryjno-budowlana była jedną z kolejnych jednostek wojskowych zlokalizowanych w historycznych koszarach dawniej nazywanych koszarami „Kościuszki”
Historia

Media o nas

Zjazd koleżeński byłych żołnierzy i cywilów

Pamiętasz czasy, gdy w Krotoszynie stacjonowała jednostka wojskowa inżynieryjno – budowlana 4479? Byłeś jej żołnierzem lub pracowałeś w niej jako cywil? Rozpoznałbyś dziś koleżeństwo i przełożonych? Przekonać się o tym i dowiedzieć jak im się dziś wiedzie oraz jak wspominają wojskowe czasy będzie można podczas zjazdu koleżeńskiego JW, który odbędzie się 15 września. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku sztabu przy ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. Po odprawieniu mszy św., która rozpocznie się o 10.00 przewidziano oficjalne spotkania w kinie Przedwiośnie, po czym uczestnicy zjazdu spotkają się w restauracji Cristal w Krotoszynie.

Mija 50 lat od założenia jednostki wojskowej w Krotoszynie

Pamiętasz czasy, gdy w Krotoszynie stacjonowała Jednostka Wojskowa Inżynieryjno – Budowlana 4479? Byłeś jej żołnierzem lub pracowałeś w niej jako cywil? Rozpoznałbyś dziś koleżeństwo i przełożonych? Przekonać się o tym i dowiedzieć jak im się dziś wiedzie oraz jak wspominają wojskowe czasy będzie można podczas Zjazdu Koleżeńskiego JW, który odbędzie się 15 września.

Łyk historii wojskowości w Krotoszynie

Krotoszyńska jednostka wojskowa została powołana do życia w listopadzie 1962 roku. Wówczas na teren dawnych koszar przy dzisiejszej ul. 56 Pułku Piechoty przybyła grupa założycielska 35 Batalionu Inżynieryjno – Budowlanego ze Skwierzyny. Wcześniej teren, na którym w latach 1897 – 1900 pobudowano obiekty koszarowe, służył niemieckiej armii pod nazwą imienia marszałka wojny prusko – francuskiej Carla Steinmetza.

Partnerzy